«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի կողմից իրականացվող պլանային աշխատանքների պատճառով վերջին մի քանի օրերին Երեւանի տարբեր թաղամասեր հոսանքազրկվում են։ Ընկերության կողմից Երեւան քաղաքում 12 եւ հանրապետության տարածքում 5 (Աբովյանի, Էջմիածնի, Արմավիրի, Ապարանի եւ Սոթքի) 110 կվտ հզորությամբ ենթակայանների վերակառուցման աշխատանքներ են ընթանում։  38 մլն դոլար արժողությամբ ծրագիրն իրականացվում է Միջազգային համագործակցության ճապոնական գրասենյակի ֆինանսավորմամբ։
Այս պահի դրությամբ 17 ենթակայաններից վերանորոգվել է  12-ը։ Ենթակայաններում փոխարինվում են բոլոր սարքավորումները՝ բացառությամբ ուժային տրանսֆորմատորների։ Աշխատանքներն անվտանգությունն ապահովելու անհրաժեշտությունից դրդված՝ տվյալ հատվածները հոսանքազրկվում են, ինչը անհանգստություն է պատճառում սպառողներին։  NEWS.am-ին երեկ ՀԷՑ-ից տեղեկացրին, որ սպառողներին, որպես կանոն, հեռուստատեսությամբ նախապես տեղեկացվում է սպասվող անջատումների մասին։  Իսկ արդյո՞ք փոհատուցում ստանում են այն սպառողները, ովքեր հոսանքի անջատման պատճառով վնասներ են կրում, քանի որ իրենց գործունեությունը կախված է հոսանքից։
«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի շահագործման բաժնի պետ Լեոնիդ Բաբայանը  NEWS.am-ի հետ զրույցում այդ մասին ասաց. «Կան սպառողների հետ կնքված համապատասխան  պայմանագրեր, որոնցում նշվում է, որ պլանային աշխատանքների պատճառով կատարվող հոսանքազրկումների դեպքում մեր ընկերությունը փոխհատուցում չի իրականացնում։ Իսկ եթե որեւէ բաժանորդ, ասենք՝ հիմնարկություն, գործարան եւ այլն, ցանկութուն ունի ունենալ երկրորդ սնուցումն այլ ենթակայանից՝ իր աշխատանքի հուսալիությունն ապահովելու համար, ապա իր ցանկությամբ կատարում է ֆինանսական ներդրումներ եւ ունենում է երկրորդ սնուցումը»։  NEWS.am-ին հետաքրքրում էր նաեւ, թե մինչեւ այժմ քանի՞ բաժանորդի է փոխհատուցել ՓԲԸ-ն։ ՓԲԸ-ի Էկոնոմիկայի եւ պլանավորման դեպարտամենտից Արման Մնացականյանն ասաց, որ Բնական մենաշնորհների կարգավորման հանձնաժողովի կողմից սահմանված կանոններով՝
եթե անջատումները ավելի չեն, քան երկու ժամ, ՓԲԸ-ն դրա համար փոխհատուցում չի վճարում։ Իսկ եթե սպառողները վնասներ են կրում հոսանքի հետ վթարների պատճառով, կամ հոսանքի տատանման պատճառով այդ դեպքում ընկերությունը փոխհատուցում է։ «Եթե մեր բաժանորդների սարքավորումները փչանում են, մենք մեր միջոցներով վերանորոգում ենք դրանք, իսկ եթե հնարավոր չի լինում վերանորոգել՝ վճարում ենք սարքի արժեքը»։
Մնացականյանն ասաց, որ եթե որեւէ բաժանորդ վնաս է կրել, ապա նա դիմում է սպասարկող տեղամաս կամ ցանց։  «Մեր դիսպետչերական կետերում գրանցվում են հոսանքի բոլոր տատանումները։ Եթե հոսանքի տատանումը համընկնում է այն ժամի հետ, երբ խափանվել է բաժանորդին պատկանող սարքի աշխատանքը, այն ուղարկում ենք համապատասպան մասնագիտական կազմակերպություն։  Այն ուսումնասիրում է սարքը, եւ եթե դրա անսարքացման պատճառը եղել է հոսանքի տատանումը, ապա սարքի վերանորոգման աշխատանքների ծախսը մենք ենք վճարում։ Իսկ եթե հնարավոր չի լինում վերանորոգել սարքը, ապա ՓԲԸ-ն տեղյակ է պահում այդ մասին տվյալ բաժանորդին եւ նրա հետ ընդհանուր համաձայնության ենք գալիս՝ վճարելով սարքի գինը»։

Из-за плановых работ, проводимых ЗАО «Электрические сети Армении», в последние несколько дней в разных районах Еревана отключали электроэнергию. Компания проводит работу по реконструкции 12 в Ереване и 5 на территории республики (Эчмиадзин, Абовян, Армавир, Апарана и Сотк) подстанций мощностью 110 кВт. Реализацию проекта стоимостью 38 млн. долларов финансирует Японский офис международного сотрудничества.
В настоящее время из 17 подстанций отремонтировано 12. В подстанциях заменяют все оборудование, кроме силовых трансформаторов. Для обеспечения безопасности на этих участках отключают электроэнергию, что причиняет неудобства потребителям.
Как вчера сообщили Новости Армении — NEWS.am в компании «Электрические сети Армении», потребителей, как правило, по телевидению заранее оповещают о предстоящем отключении. А получают ли компенсацию потребители, которые терпят убытки из-за отключения электроэнергии, поскольку их деятельность зависит от электричества?
В ходе беседы с корреспондентом Новости Армении — NEWS.am начальник отдела эксплуатации ЗАО «Электрические сети Армении» Леонид Бабаян сказал об этом следующее: «Есть соответствующие договора, заключенные с потребителями, в которых указывается, что в случае отключений из-за плановых работ наша компания ничего не компенсирует. И если какой-нибудь абонент, например учреждение, завод и т. д., желает иметь дополнительное питание с другой подстанции, чтобы обеспечить надежность своей работы, тогда по своему желанию он делает финансовые вложения и получает дополнительное питание».
Новости Армении — NEWS.am поинтересовалось также, скольким абонентам до сих пор компенсировала компания. Арман Мнацаканян из департамента экономики и планирования компании отметил, что в соответствии с правилами, установленными Комиссией по регулированию естественных монополий, если отключение длится не более двух часов, компания не платит компенсаций. Но если потребителям причиняется ущерб из-за аварий или колебания электроэнергии, тогда компания компенсирует. «Если устройства наших клиентов портятся, мы на свои средства ремонтируем их, а если невозможно ремонтировать, выплачиваем стоимость устройства».
Мнацаканян отметил, что, если какому-либо абоненту причинен ущерб, он обращается в обслуживающий участок или в сеть. «В наших диспетчерских регистрируются все колебания электроэнергии. Если колебание электроэнергии совпадает со временем, когда испортилось устройство абонента, мы посылаем его в соответствующую профессиональную организацию. Она изучает устройство, и если причиной поломки было колебание электроэнергии, мы покрываем затраты по ремонту устройства. А если невозможно починить устройство, компания сообщает об этом абоненту, и мы приходим с ним к общему согласию, выплачивая стоимость устройства».