Էրզրումի վարչական 1-ին դատարանը բավարարել է Կարսի քաղաքապետի առարկությունը եւ դատարանի կողմից նախկինում ընդունած որոշումը չեղյալ համարել` թույլատրելով քանդել Կարսում գտնվող «Մարդկության հուշարձանը»: Այս մասին հայտնում է թուրքական Zaman-ը:
Թուրքական դատարանը մոտ մեկ շաբաթ առաջ մասնակի բավարարել էր արձանի հեղինակ Մեհմեդ Աքսոյի հայցը` որոշում կայացնելով, որ մինչ դատարանի վերջնական որոշումը` պետք է կանգնեցվի արձանի ապամոնտաժումը: Սակայն այս որոշումը բողոքարկվել է Կարսի քաղաքապետ Նեւզաթ Բոզքուշի կողմից: Դատարնը չեղյալ է հայտարարել  իր իսկ կողմից ընդունված որոշումը` թույլատրելով Կարսի քաղաքապետին քանդել Թուրքիայի վարչապետի կողմից «հրեշավոր» անվանված հուշարձանը:
NEWS.am-ը ավելի վաղ տեղեկացրել էր, որ Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Կարս կատարած այցի ժամանակ «հրեշավոր» էր անվանել հայ-թուրքական բարեկամության նվիրված հուշարձանը եւ հրահանգել քանդել այն։
Կարսի նախկին քաղաքապետ Նաիֆ Ալիբեյօղլուն տարիներ առաջ նախաձեռնել էր հսկա արձանի ստեղծումը, որը պետք է խորհրդանշեր հայ-թուրքական բարեկամությունը եւ խաղաղությունը: Սակայն 2009-ին քաղաքապետի ընտրություններում նա պարտություն կրեց: Անավարտ արձանը  անորոշ  ճակատագրով տեղադրվեց Կարսի հին հայկական թաղամասին կից գտնվող բարձունքում։
Նիֆ Ալիբեյօղլուն մի առիթով հայտարարել է, թե  հուշարձանի քանդումը կապված է մի խնդրանքի հետ։ «Այդ խնդրանքը՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի խնդրանքն է։ Մենք էլ Ադրբեջանից նավթի, գազի կախվածություն ունենք։ Քանդման միակ պատճառը սա է»,-նշել է Ալիբեյօղլուն։

On March 7, Erzurum Administrative Court made a decision on demolition of Monument to Humanity dedicated to the Armenian-Turkish friendship, Turkish Zaman daily reports.
A week ago the court had decided to suspend the demolition of Kars Monument, before a final decision is made. However, the decision was appealed by Kars Mayor and the court allowed to demolish the monument, branded as “monstrous” by Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan.
As Armenian News-NEWS.am reported earlier, a lawsuit was filed to Erzurum Administrative court to prevent the demolition of the monument dedicated to Armenian-Turkish friendship in Kars.
According to the lawsuit, the Monument of Humanity is one of the samples of modern Turkish art by famous sculpture Mehmed Aksol Turkish. His sculptures decorate places of interest in Berlin, Istanbul and other cities.
A month ago City Council of Kars decided by a majority vote to demolish the monument dedicated to the Armenian-Turkish friendship, branded by Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan as “monstrous”.