Վրաստանի կառավարությունն ի զորու չէ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը լուծել, քանի իշխանության ղեկին է Միխաիլ Սահակաշվիլին։ Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ հարցազրույցում ասաց Վրաստանի «Հանուն հաղթանակի» կուսակցության ղեկավար Շալվա Խաչապուրիձեն։
Նրա խոսքով՝ այս փաստը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ ներկայումս Վրաստանի իշխանությունը անկախ չէ, եւ պաշտպանում է այլ պետությունների կառավարությունների շահերը։ «Այն ժամանակ, երբ Վրաստանում իշխանության կգան հայրենասերները, իրենց հարեւանների պատմությունը հարգող մարդիկ, այդ ժամանակ հարցը կլուծվի»,- ասաց վրացի պատգամավոր, ընդդիմադիր գործիչը՝ ավելացնելով, որ «ինչքանով տեղյակ է» Վրաստանի խորհրդարանում կասեցվել է վրացահայության ներկայացրած Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին նախաձեռնությունը:
Նշենք, որ Վրաստանի մի շարք հայկական կազմակերպություններ արդեն երկրորդ անգամ են դիմում Վրաստանի նախագահին եւ խորհրդարանին, Հայոց ցեղասպանության ընդունման հարցը քննարկելու խնդրանքով։ համապատասխան օրենքի նախագծի նախաձեռնությամբ հանդես գալու մասին նամակը ուղարկվել է Վրաստանի նախագահին, խորհրդարանի նախագահին, խմբակցություններին, ինպես նաեւ Վրաստանի հայ պատգամավորներին։
Հիշեցնենք, որ Վրաստանի հայկական կազմակերպությունները կոչ են արել այդ երկրի պատգամավորներին մինչեւ ապրիլի 24-ը հանդես գալ 1915-1923 թթ. Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակին նվիրված եւ Ցեղասպանությունը քննադատող հայտարարությամբ։

Ни правительство, ни президент Грузии не в силах решить вопрос признания грузинским государством Геноцида армян, покуда у власти в стране пребывает Михаил Саакашвили. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении-NEWS.am заявил лидер партии «За победу» Шалва Хачапуридзе.
По его словам, сей факт обусловлен тем, что нынешняя грузинская власть, не являясь независимой, в основном лоббирует интересы других государств. «Но когда к власти в Грузии придут патриоты, уважающие историю соседних республик, тогда вопрос решится», - подчеркнул депутат. Отвечая на вопрос о судьбе инициативы грузинских армян, Хачапуридзе отметил, что, насколько ему известно, парламент Грузии приостановил эту инициативу.
Отметим, что ряд организаций грузинских армян уже во второй раз обратились к президенту и парламенту Грузии с просьбой обсудить вопрос признания Геноцида армян в Османской империи. Письмо с просьбой инициировать законопроект было отправлено президенту страны, председателю парламента и парламентским фракциям, а также депутатам-армянам парламента Грузии.
Армянские организации Грузии также призвали депутатов в ходе заседаний парламента до 24 апреля выступить с заявлением и почтить память невинных жертв Геноцида армян 1915–1923 гг.