Վրաստանի կառավարությունն ի զորու չէ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը լուծել, քանի իշխանության ղեկին է Միխաիլ Սահակաշվիլին։ Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ հարցազրույցում ասաց Վրաստանի «Հանուն հաղթանակի» կուսակցության ղեկավար Շալվա Խաչապուրիձեն։
Նրա խոսքով՝ այս փաստը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ ներկայումս Վրաստանի իշխանությունը անկախ չէ, եւ պաշտպանում է այլ պետությունների կառավարությունների շահերը։ «Այն ժամանակ, երբ Վրաստանում իշխանության կգան հայրենասերները, իրենց հարեւանների պատմությունը հարգող մարդիկ, այդ ժամանակ հարցը կլուծվի»,- ասաց վրացի պատգամավոր, ընդդիմադիր գործիչը՝ ավելացնելով, որ «ինչքանով տեղյակ է» Վրաստանի խորհրդարանում կասեցվել է վրացահայության ներկայացրած Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին նախաձեռնությունը:
Նշենք, որ Վրաստանի մի շարք հայկական կազմակերպություններ արդեն երկրորդ անգամ են դիմում Վրաստանի նախագահին եւ խորհրդարանին, Հայոց ցեղասպանության ընդունման հարցը քննարկելու խնդրանքով։ համապատասխան օրենքի նախագծի նախաձեռնությամբ հանդես գալու մասին նամակը ուղարկվել է Վրաստանի նախագահին, խորհրդարանի նախագահին, խմբակցություններին, ինպես նաեւ Վրաստանի հայ պատգամավորներին։
Հիշեցնենք, որ Վրաստանի հայկական կազմակերպությունները կոչ են արել այդ երկրի պատգամավորներին մինչեւ ապրիլի 24-ը հանդես գալ 1915-1923 թթ. Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակին նվիրված եւ Ցեղասպանությունը քննադատող հայտարարությամբ։

Neither the Georgian government nor the Georgian president is able to settle the issue of recognition of Armenian Genocide as long as Mikheil Saakashvili is in power, Shalva Khachapuridze, Chairman of the Party for Victory, told Armenian News-NEWS.am.
According to him, the reason is that the present Georgian authorities are not independent, but are representing other nations’ interests. “However, when patriots respecting the neighboring nations’ history come to power in Georgia, the issue will be settled,” the politician said. As regards Georgian Armenians’ initiative, Khachapuridze said the Georgian Parliament did not develop it.
A number of Armenian organizations in Georgia have twice submitted requests to the Georgian president and Parliament for discussions of recognition of the Armenian Genocide.
Armenian organizations in Georgia called on Georgian MPs to issues a statement commemorating the Armenian Genocide victims at one of the sittings before April 24.