Մեծ Բրիտանիայի Քեմբրիջի համալսարանի մասնագետների գլխավորությամբ աստղագետների միջազգային թիմը հայտնաբերել է երբևէ նկատված ամենահին գալակտիկան: Այն առաջացել է ավելի քան 13 միլիարդ տարի առաջ, երբ Տիեզերքն ընդամենը 700 միլիոն տարեկան էր: Հետազոտությունը հրապարակվել է Nature գիտական ​​ամսագրում։
Գիտնականները հայտնաբերել են վաղ գալակտիկա՝ օգտագործելով Ջեյմս Ուեբ տիեզերական աստղադիտակը:
Ինչպես ցույց են տվել դիտարկումները, աստղերի ձևավորման գործընթացները բաց համակարգում վաղուց դադարել են։ Աստղագետները կարծում են, որ նոր աստղերի ծնունդը կանգ է առել տարբեր գործոնների պատճառով, որոնք մաքրել են գազակույտը: Դա կարող է տեղի ունենալ գերզանգվածային սև խոռոչի գործունեության կամ այլ պատճառներով:
«Թվում է, թե ամեն ինչ ավելի արագ և կտրուկ է տեղի ունեցել վաղ Տիեզերքում, և դա կարող է ներառել գալակտիկաների անցում աստղերի ձևավորումից դեպի հանգստություն կամ անհետացում», - ասում է տիեզերաբան Թոբիաս Լուսերը՝ հետազոտության գլխավոր հեղինակը:
Քանի որ գալակտիկան գտնվում է Երկրից շատ հեռու, աստղագետները դիտարկել են այն այնպես, ինչպես 13 միլիարդ տարի առաջ: Փորձագետները խոստովանել են, որ անցյալ դարաշրջաններում համակարգը կարող էր վերադառնալ կյանքի և նորից սկսել աստղեր ձևավորել:
Երկրի ընդերքում թաքնված խորհրդավոր շերտի առեղծվածը բացահայտված է
Այժմ գիտնականները համարում են, որ հենց ջուրն է  խառնվել հանքանյութերի հետ՝ առաջացնելով երկաթ և մագնեզիումի պերօքսիդ...

Международная группа астрономов под руководством специалистов из Кембриджского университета в Великобритании открыла древнейшую галактику из когда-либо наблюдавшихся. Она возникла более 13 млрд лет назад, когда Вселенной было всего 700 млн лет. Исследование опубликовано в научном журнале Nature.
Ученые нашли раннюю галактику с помощью космического телескопа «Джеймс Уэбб».
Как показали наблюдения, процессы звездообразования в открытой системе давно остановились. Астрономы полагают, что рождение новых звезд прекратилось из-за различных факторов, лишивших скопление газа. Такое могло произойти из-за активности сверхмассивной черной дыры или по иным причинам.
«Кажется, в ранней Вселенной все происходило быстрее и драматичнее, и это может включать в себя переход галактик от фазы звездообразования к стадии покоя или угасания», — отметил ведущий автор исследования, космолог Тобиас Лузер.
Поскольку галактика расположена очень далеко от Земли, астрономы наблюдали ее такой, какая она была 13 млрд лет назад. Специалисты допустили, что прошедшие эпохи система могла вернуться к жизни и снова начать формировать звезды.