Մեծ Բրիտանիայի Քեմբրիջի համալսարանի մասնագետների գլխավորությամբ աստղագետների միջազգային թիմը հայտնաբերել է երբևէ նկատված ամենահին գալակտիկան: Այն առաջացել է ավելի քան 13 միլիարդ տարի առաջ, երբ Տիեզերքն ընդամենը 700 միլիոն տարեկան էր: Հետազոտությունը հրապարակվել է Nature գիտական ​​ամսագրում։
Գիտնականները հայտնաբերել են վաղ գալակտիկա՝ օգտագործելով Ջեյմս Ուեբ տիեզերական աստղադիտակը:
Ինչպես ցույց են տվել դիտարկումները, աստղերի ձևավորման գործընթացները բաց համակարգում վաղուց դադարել են։ Աստղագետները կարծում են, որ նոր աստղերի ծնունդը կանգ է առել տարբեր գործոնների պատճառով, որոնք մաքրել են գազակույտը: Դա կարող է տեղի ունենալ գերզանգվածային սև խոռոչի գործունեության կամ այլ պատճառներով:
«Թվում է, թե ամեն ինչ ավելի արագ և կտրուկ է տեղի ունեցել վաղ Տիեզերքում, և դա կարող է ներառել գալակտիկաների անցում աստղերի ձևավորումից դեպի հանգստություն կամ անհետացում», - ասում է տիեզերաբան Թոբիաս Լուսերը՝ հետազոտության գլխավոր հեղինակը:
Քանի որ գալակտիկան գտնվում է Երկրից շատ հեռու, աստղագետները դիտարկել են այն այնպես, ինչպես 13 միլիարդ տարի առաջ: Փորձագետները խոստովանել են, որ անցյալ դարաշրջաններում համակարգը կարող էր վերադառնալ կյանքի և նորից սկսել աստղեր ձևավորել:
Երկրի ընդերքում թաքնված խորհրդավոր շերտի առեղծվածը բացահայտված է
Այժմ գիտնականները համարում են, որ հենց ջուրն է  խառնվել հանքանյութերի հետ՝ առաջացնելով երկաթ և մագնեզիումի պերօքսիդ...

An international team of astronomers, led by the UK's University of Cambridge, has discovered the oldest galaxy ever observed. It originated more than 13 billion years ago, when the Universe was only 700 million years old.
The respective research was published in the science journal Nature.
Astronomers have discovered an early galaxy using the James Webb Space Telescope.
As the observations have shown, the processes of star formation in the open system stopped long ago. Astronomers believe that the birth of new stars has stopped due to various factors that have cleaned out the gas pile. This could be due to the activity of a supermassive black hole or for other reasons.
"Everything seems to happen faster and more dramatically in the early universe, and that might include galaxies moving from a star-forming phase to dormant or quenched," said cosmologist Tobias Looser, the paper's first author.
Because the aforesaid galaxy is so far from Earth, astronomers have observed it as it was 13 billion years ago. Experts have admitted that in past epochs this system could have come back to life and started forming stars again.