Կարմիր ծովը գտնվում է Աֆրիկայի և Արաբական թերակղզու միջև և հանդիսանում է բերրի ու հետաքրքրաշարժ էկոհամակարգի տուն: Ծովի անունը գալիս է սեզոնային կարմիր ջրիմուռների ծաղկումից, որը փոխում է ջրի գույնը կապույտ-կանաչից կարմիրի: Գիտնականները տարիներ շարունակ փորձել են հասնել Կարմիր ծովի հատակը և այժմ, երբ դա նրանց հաջողվել է, սարսափելի բացահայտում են արել, գրում է Lad Bible-ը։
Կարմիր ծովը նաև աներևակայելի զբաղված նավագնացության ճանապարհ է: Նոր ուսումնասիրության ժամանակ գիտնականները կենտրոնացել են Կարմիր ծովի հատակին հասնելու վրա, արդյունքում՝ նրանք կարողացել են հայտնաբերել, որ այն լի է «մահվան ավազաններով»:
Դրանք ստացել են «մահվան ավազաններ» անվանումը, քանի որ լիովին զրկված են թթվածնից: Պարզ ասած՝ ցանկացած կենդանի, որը կհայտնվի մոտակայքում, կմահանա, գրում է Focus-ը։ Նրանց, ում կհաջողվի ողջ մնալ, մոտակայքում թաքնված գիշատիչների կեր կդառնան:
Եվ այնուամենայնիվ, չնայած իրենց անվանն ու վտանգին, մահվան այս ջրամբարները բոլորովին էլ զուրկ չեն կյանքից. իրականում այնտեղ ծաղկում են էքստրեմոֆիլ մանրէներ, որոնք կարող են գոյատևել այնտեղ, որտեղ ոչ ոք չի կարող:
Ըստ հետազոտության համահեղինակ Սեմ Պուրկիսի, պրոֆեսոր և Մայամիի համալսարանի ծովային երկրաբանական գիտությունների ամբիոնի վարիչ, «մահվան ավազանների» ուսումնասիրությունը կարող է օգնել մեզ ավելի լավ հասկանալ, թե ինչպես է սկսվել կյանքը մեր մոլորակի վրա, և, հավանաբար, կբացի կյանքի ներուժը այլ մոլորակների վրա:
Առաջատար տեսություններից մեկի համաձայն՝ կյանքը Երկրի վրա սկսվել է ծովի խորքերում, գրեթե անկասկած՝ առանց թթվածնի պայմաններում: Այսպիսով, Կարմիր ծովի հատակին գտնվող մահվան ջրամբարների ուսումնասիրությունը հնարավորություն է տալիս պատկերացում կազմել այն պայմանների մասին, որոնց դեպքում կյանքը կարող է առաջին անգամ հայտնվել մեր մոլորակի վրա: Պուրկիսը նաև կարծում է, որ ապագայում «մահվան լողավազանները» կօգնեն այլ «ջրային աշխարհների» որոնմանը մեր արեգակնային համակարգում, և գուցե դրանից դուրս:
Հետազոտության հեղինակները նշում են, որ մահվան այս ջրամբարները յուրահատուկ են դարձնում այն, որ դրանք անձեռնմխելի են թողնում ծովի հատակը: Որպես կանոն, ծովախեցգետինները, որդերն ու կակղամորթերը խառնում են հատակը՝ խանգարելով նստվածքները, բայց այս պայմաններում նրանք չեն կարողանում գոյատևել, ինչը նշանակում է, որ կուտակված նստվածքները մնում են անձեռնմխելի։
Պուրկիսը նշում է, որ ինքը և իր գործընկերները կարողացել են նաև օգտագործել իրենց արդյունքները ցունամիների և երկրաշարժերի մասին ավելին իմանալու համար: Փաստորեն, գիտնականները հայտնաբերել են «տարածաշրջանում անցած տեղումների շարունակական գրառումը», որը ձգվում է ավելի քան 1000 տարի, որը ներառում է նաև երկրաշարժերի և ցունամիների գրառումներ:
Արդյունքները ցույց են տալիս, որ վերջին 1000 տարվա ընթացքում հորդառատ անձրևների հետևանքով տարածաշրջանում տեղի են ունեցել խոշոր ջրհեղեղներ մոտ 25 տարին մեկ, իսկ ցունամիները այստեղ տեղի են ունենում մոտ 100 տարին մեկ անգամ:

Красное море расположено между Африкой и Аравийским полуостровом и является домом для плодотворной и увлекательной экосистемы. Название моря происходит от сезонного красного цветения водорослей, которые меняют оттенок воды с сине-зеленого на красный. Ученые годами пытались добраться до дна Красного моря и теперь, когда им это удалось, сделали пугающее открытие, пишет Lad Bible.
Красное море также является невероятно загруженным морским путем. В новом исследовании ученые сосредоточились на том, чтобы достичь дна Красного моря — в результате им удалось обнаружить, что все оно усеяно «бассейнами смерти».
«Бассейны смерти» получили свое название из-за того, что они полностью лишены кислорода — простыми словами, любое животное, которому не посчастливится оказаться поблизости, будет оглушено и погибнет, пишет Фокус. Те, кому удастся выжить после оглушения, будут отловлены хищниками, скрывающимися поблизости.
И все же, несмотря на свое название и опасность эти резервуары смерти вовсе не лишены жизни — на самом деле в них процветают микробы-экстремофилы, способные выжить там, где не способен никто другой.
По словам соавтора исследования, профессора и заведующего кафедрой морских наук о Земле в Университете Майами Сэма Пуркиса, изучение "бассейнов смерти" может помочь нам в дальнейшем понять, как зародилась жизнь на нашей планете, а также, вероятно, позволит раскрыть потенциал жизни на других планетах.
Согласно одной из ведущих теорий, жизнь на Земле зародилась в глубоком море, почти наверняка это произошло в бескислородных условиях. Таким образом изучение резервуаров смерти на дне Красного моря позволяет взглянуть на условия, в которых жизнь могла впервые появиться на нашей планете. Пуркис также считает, что в дальнейшем "бассейны смерти" помогут в поисках других «водных миров» в нашей солнечной системе, а может и за ее пределами.
Авторы исследования отмечают, что уникальность этих резервуаров смерти также заключается в том, что они оставляют морское дно нетронутым. Как правило, креветки, черви и моллюски взбалтывают дно, нарушая отложения, однако в этих условиях они не способны выжить, а значит накапливаемые отложения остаются нетронутыми.
Пуркис отмечает, что они с коллегами также смогли использовать свои результаты, чтобы узнать больше о цунами и землетрясениях. Фактически, то, что обнаружили ученые, представляет собой «непрерывный рекорд прошлых осадков в регионе», насчитывающий более 1000 лет, который также включает записи землетрясений и цунами.
Результаты свидетельствуют о том, что за последние 1000 лет крупные наводнения из-за сильных дождей в регионе происходили примерно каждые 25 лет, а цунами случаются здесь примерно раз в 100 лет.