Պարսից ծոցի որոշ երկրներ Վաշինգտոնին համաձայնություն չեն տվել իրենց ռազմակայաններում ամերիկյան ուժեր տեղակայել՝ Իսլամական Հանրապետության դեմ պատասխան գործողությունների դեպքում Իրանին հնարավոր հարվածներ հասցնելու համար, հայտնում է Middle East Eye-ը։
Դրա տվյալներով՝ Քուվեյթը, ԱՄԷ-ն, Օմանը և Սաուդյան Արաբիան իրենց երկրների ղեկավարության կարծիքը փոխանցել են Վաշինգտոնին՝ կոչ անելով ամերիկյան իշխանություններին զերծ մնալ այդ երկրների տարածքներն օգտագործելուց՝ Իսրայելի վրա Իրանի հնարավոր հարձակումներին պատասխանելու համար։
«Ծոցի երկրներում Ամերիկայի դաշնակիցները լուրջ ջանքեր են գործադրում խուսափելու այն ամենից, ինչը նրանց կկապի Իրանին ԱՄՆ պատասխանի հետ», - Middle East Eye-ին ասել է ԱՄՆ բարձրաստիճան աղբյուրը:
Ավելի վաղ, Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը հաստատել էր Իսրայելի ուղղությամբ անօդաչու թռչող սարքերի արձակման մասին տեղեկությունը։

Некоторые страны Персидского залива не дали согласия Вашингтону в размещении на их военных базах американских сил для возможных ударов по Ирану в случае каких-либо ответных действий против Исламской республики, информирует издание Middle East Eye.
По его данным, Кувейт, ОАЭ, Оман, Саудовская Аравия донесли мнение руководств своих стран до Вашингтона, обратившись к американским властям с призывом воздержаться от использования территорий этих стран для ответа на возможные иранские удары по Израилю.
«Американские союзники в странах Персидского залива предпринимают серьезные усилия для того, чтобы избежать чего-либо, что связывало бы их с ответом США Ирану», - сообщил собеседник Middle East Eye в руководстве США.
Ранее Корпус стражей Исламской революции подтвердил информацию о запусках беспилотников в сторону Израиля.