Շաբաթ առավոտյան 86 տարեկանում մահացել է Իտալիայի վերջին թագավոր Ումբերտո II-ի որդին՝ Վիտորիո Էմանուելե Սավոյացին, տեղեկացրել է ANSA-ն։
«Այսօր առավոտյան ժամը 07.05-ին Ժնեւում, հարազատներով շրջապատված, մահկանացուն է կնքել Նորին Թագավորական Մեծություն, Սավոյայի հերցոգ եւ Նեապոլի արքայազն Վիտորիո Էմանուելեն»,- նշվել է Սավոյների արքայատան հայտարարությունում։
Նշվել է, որ թաղման տեղն ու օրը կհայտարարվեն առաջիկայում։
Վիտորիո Էմանուելեն կդառնար 87 տարեկան փետրվարի 12-ին։
Սավոյների արքայատոհմը Իտալիայում կառավարել է միավորման պահից՝ 1861 թվականից մինչեւ 1946թ., երբ հունիսի 2-ին իտալացիները  ինստիտուցիոնալ հանրաքվեում քվեարկեցին միապետության չեղարկման եւ Իտալիայի Հանրապետության ստեղծման օգտին։
Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից առաջ եւ հետո  ֆաշիստական դիկտատոր Բենիտո Մուսոլինիի հետ համագործակցության եւ 1943թ. Հռոմից փախչելու համար, որպեսզի խուսափեն գերմանական բանակի ներխուժումից, իտալացիների պարսավանքին արժանացած Ումբերտո II-ը եւ նրա ընտանիքը հանրաքվեից հետո տարագրվել են Շվեյցարիա։
Իտալիա վերադարձի սահմանադրական արգելքը իրեն վարկաբեկած թագավորական ընտանիքի արական սեռի ժառանգորդների համար հանվել է 2002թ.։

Витторио Эмануэле Савойский, сын последнего короля Италии Умберто II, умер в субботу утром в возрасте 86 лет, сообщает ANSA.
«Сегодня утром, в 07:05,  Его Королевское Высочество Витторио Эмануэле, герцог Савойский и принц Неаполитанский, мирно скончался в Женеве в окружении своей семьи», - говорится в заявлении Савойского дома.
Отмечается, что место и дата похорон будут объявлены в самое ближайшее время.
Витторио Эмануэле исполнилось бы 87 лет 12 февраля.
Савойский дом правил Италией с момента объединения в 1861 году до 1946 года, когда 2 июня итальянцы проголосовали на институциональном референдуме за отмену монархии и создание Итальянской республики.
Порицаемый многими итальянцами за сотрудничество с фашистским диктатором Бенито Муссолини до и во время Второй мировой войны и бегство из Рима в 1943 году, чтобы избежать вторжения немецкой армии, после референдума Умберто II и его семья отправились в изгнание в Швейцарию.
Конституционный запрет на возвращение в Италию наследников мужского пола дискредитировавшей себя королевской семьи был снят в 2002 году.