2009թ. ապրիլի 24-ին ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի ուղերձի եւ ԱՄՆ Կոնգրեսում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձեւի քվեարկության կապակցությամբ Հայաստանի Հանրապետության փաստաբանների պալատը եկել է այն եզրակացության, որ Բարաք Օբաման իրավական տեսանկյունից իր նախորդ տարվա ուղերձում ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը: Փաստաբանների պալատի հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասված է.
«Իր զեկույցի եզրափակիչ մասում` „Մեծ եղեռն“ եզրը երկրորդ անգամ օգտագործելուց անմիջապես հետո, նախագահ Օբաման հստակորեն պնդել է, որ կատարված է եղել հայ ժողովրդին բնաջնջելու փորձ.
„Ոչինչ չի կարող հետ բերել նրանց, ովքեր նահատակվեցին Մեծ եղեռնի ժամանակ: Սակայն վերջին իննսունչորս տարիների ընթացքում հայերի ներդրած ավանդը խոյանում է որպես հայ ժողովրդի տաղանդի, դինամիզմի եւ տոկունության վկայություն եւ գերագույն պարսավանք նրանց, ովքեր փորձեցին բնաջնջել նրան“:
Անհրաժեշտ է իսպառ վերացնել միջազգային հանրությունում պարբերաբար շրջանառվող այն թյուրըմբռնումը, թե նախագահ Օբաման չի ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, քանի դեռ չի օգտագործել „ցեղասպանություն“ բառը: ՀՀ փաստաբանների պալատը սույնով իր իրավական գնահատականն է տալիս Նախագահ Օբամայի զեկույցին:
1. „Ցեղասպանություն“ եզրույթը համեմատաբար նոր է: Այն սահմանվել է 1944թ.-ին լեհ-հրեա իրավագետ Ռաֆայել Լեմկինի կողմից: Մինչ այդ ցեղասպանությանը զոհ դարձած յուրաքանչյուր ժողովուրդ յուրովի էր անվանում այն: Հրեա ժողովուրդը այն անվանել է „Հոլոքոստ“, իսկ մենք` հայերս, անվանել ենք այն „Մեծ եղեռն“:
2. Միավորված Ազգերի Կազմակերպության „Ցեղասպանության ոճրագործության կանխման եւ դրա համար պատժի մասին“ Կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածը, որն ընդունվել է 1948թ.-ին եւ ուժի մեջ է մտել 1951թ.-ին, սահմանում է ցեղասպանությունը որպես „ցանկացած գործողություն՝ կատարված ազգային, էթնիկական, ցեղական կամ կրոնական որեւէ խմբի, որպես այդպիսին, լրիվ կամ մասնակի ոչնչացման մտադրությամբ“:
Նախագահ Օբաման օգտագործել է հայկական պատմական եզրույթը, որը հոմանիշ է ավելի ժամանակակից եզրույթին` „ցեղասպանությանը“: „Մեծ եղեռն“ եզրն օգտագործվել է երկու անգամ եւ բնորոշվել է որպես հայ ժողովրդին ոչնչացնելու փորձ: Ակնհայտ է, որ „Մեծ եղեռն“ հայկական եզրն նախագահ Օբամայի կողմից օգտագործվել է ճիշտ այնպես, ինչպես մենք` հայերս ենք օգտագործում այն: „Մեծ եղեռն“, „Հայոց ցեղասպանություն“ եւ „Armenian Genocide“ եզրույթները մշտապես եղել են բացարձակ նույնական: Իրավական տեսանկյունից նախագահ Օբաման նկարագրել է ցեղասպանությունը, քանի որ ըստ սահմանման` ժողովրդին ոչնչացնելու փորձը ցեղասպանություն է:
Թեեւ քաղաքական գործիչ Օբաման չօգտագործեց „ցեղասպանություն“ բառը, սակայն Կոլումբիայի համալսարանի եւ Հարվարդի օրենսգիտության դպրոցի շրջանավարտ Օբամա իրավաբանը հստակ ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը: Հայաստանի Հանրապետության փաստաբանների անունից ցանկանում ենք հայտնել մեր երախտագիտությունը նախագահ Օբամային՝ իր պատմական զեկույցի համար:
Հաշվի առնելով ցեղասպանության միջազգային ճանաչման նշանակությունը ցեղասպանության ոճրագործությունների կանխարգելման համար` գտնում ենք, որ Ժամանակն է առավել հստակ անվանել իրերն իրենց անուններով եւ դատապարտել Մեծ եղեռնը՝ հստակորեն բնորոշելով այն որպես ցեղասպանություն: Այդ կապակցությամբ բարձր ենք գնահատում ԱՄՆ Կոնգրեսի նախաձեռնությունը եւ կոչ ենք անում հաստատել բանաձեւը»:

The Council of the Bar Association of the Republic of Armenia in view of the U.S. President Barack Obama’s Statement on April 24, 2009 and the forthcoming voting on Armenian Genocide Resolution in the U.S. Congress states as follows:
In the conclusive paragraph of his Statement, right after using the term “Meds Yeghern” for the second time, President Obama clearly stated that there was an attempt to destroy the Armenian people:
“Nothing can bring back those who were lost in the Meds Yeghern. But the contributions that Armenians have made over the last ninety-four years stand as a testament to the talent, dynamism and resilience of the Armenian people, and as the ultimate rebuke to those who tried to destroy them.”
It is necessary to utterly obliterate the international public misconceptions that President Obama has not acknowledged the Armenian Genocide because the term “genocide” was not spelled out. The Bar Association of the Republic of Armenia hereby gives its legal assessment to the Statement of President Obama.
1. The term “genocide” is relatively new. It was coined in 1944 by Raphael Lemkin, a Polish legal scholar of Jewish descent. Prior to that, each people subjected to genocide, had its own way of referring to it. The Jewish people called it “Holocaust,” and we, Armenian, called it “Meds Yeghern.”
2. Article 2 of the United Nations’ Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide, which was adopted in 1948 and came into effect in 1951, defines genocide as “… acts committed with intent to destroy, in whole or in part, a national, ethnical, racial or religious group…”
President Obama used the historical Armenian term “Meds Yeghern”, which is synonymous to “genocide”, a more contemporary term. The term “Meds Yeghern” was used by President Obama twice, and was clearly described as an attempt to destroy the Armenian people. It is obvious that “Meds Yeghern” term was referred to by President Obama in exactly the same meaning, as we, Armenians, refer to it. The terms “Meds Yeghern,” “Hayots Tseghaspanutiun,” and “Armenian Genocide” have been always absolutely identical. From the legal point of view President Obama has described a genocide, because an attempt to destroy a people is, by definition, a genocide.
Even though Obama the politician did not use the term “genocide,” Obama the lawyer, the graduate of Columbia University and Harvard Law School, has already clearly acknowledged the events of the Armenian Genocide. On behalf of the Bar Association of the Republic of Armenia we would like to express our gratitude to President Obama for his historic Statement.
Taking into account the significance of international recognition of genocide for purposes of preventing of the crime of genocide in the future, we believe that it is the time to call things by their proper names and to condemn the Meds Yeghern defining it as genocide in unequivocal terms. In this respect we should greatly appreciate the initiative of the US Congress and call upon it to approve the Resolution.