Խոշորագույն առցանց հանրագիտարանը՝ Wikipedia-ն, նոր ֆունկցիա է ներդրել, որի շնորհիվ հնարավոր է հոդվածները ձեւակերպել տեսահոլովակների օգնությամբ: Այս մասին ասվում է Wikipedia-ի մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ:
Տեսահոլովակների դիտումը կիրականացվի բաց կոդով  Kaltura փլեյերի օգնությամբ
Նոր փլեյերին կաջակցեն սուբտիտրերը տաբեր լեզուներով: Բացի այդ, ազատ կոդեկների օգնությամբ, փլեյերը կարող է ներմուծել տեսանյութը Youtube-ից, գրում է Polit.ru-ն:
Նախագծի հովանավորներ են դարձել Kaltura open-source video platform բաց տեսադարանը եւ Google ընկերությունը: Ներկայումս Wikipedia-ի տեսադարանում կա մոտ 15 հազար տեսանյութ:
Wikipedia  ոչ առեւտրային առցանց հանրագիտարանը ստեղծել են Ջիմմի Ուեյլսն ու Լարի Սենգերը, 2011 թվականին: Ներկայումս այն աշխարհի ամենահայտնի կայքերից մեկն է: Հանրագիտարանը ստեղծում են կամավորները եւ այն գոյություն ունի 285 լեզուներով:

Крупнейшая онлайн энциклопедия Wikipedia ввела новую функцию, благодаря которой можно будет оформлять статьи с помощью видеороликов. Об этом говорится в сообщении пресс-службы Wikipedia.
Воспроизведение видеороликов будет осуществляться при помощи плеера с открытым исходным кодом Kaltura, поддерживающим язык разметки веб-страниц HTML 5, что позволяет обходиться без использования запатентованных видео-технологий в интернете. Новый плеер будет поддерживать субтитры на различных языках. Кроме того, благодаря поддержке свободных кодеков, плеер сможет импортировать видео с Youtube, пишет «Полит.Ру».
Спонсорами проекта стали открытая видеоплатформа Kaltura open-source video platform и компания Google. Сейчас видеобиблиотека Wikipedia содержит около 15 тысяч роликов.
Некоммерческая он-лайн энциклопедия Wikipedia была создана в 2001 году Джимми Уэйлсом и Ларри Сэнгером. На данный момент она является одним из самых популярных сайтов в мире. Энциклопедия создается добровольцами со всего мира и существует на 285 языках.