Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության «Ստեփանակերտ» օդանավակայանը պաշտոնապես հանձնվել է շահագործման: Այդ մասին NEWS.am-ի թղթակցին հայտնել է ԼՂՀ կառավարությանն առընթեր Քաղավիացիայի վարչության պետ Դմիտրի Ադբաշյանը:
«Պաշտոնապես  հավաստագիր է ստացվել: Այն երկու բանի մասին է  վկայում` միջազգային չափանիշներին օդանավակայանի համապատասխանության եւ օդանավերի ընդունում-ուղարկում սկսելու իրավունքի», - հայտնել է Դմիտրի Ադբաշյանը, հավելելով, որ հավաստագիրն ստացվել է սեպտեմբերի 28-ին: Այսպիսով, Ստեփանակերտի օդանավակայանը հանձնվել է շահագործման: «Մենք  աշխատակազմի ժողով ենք անցկացրել, եւ նրա 35 անդամների հանձնվել են պատվոգրեր օդանավակայանի գործարկման աշխատանքի համար», - նշել է Աթբաշյանը:
Ինչպես հաղորդվել էր ավելի վաղ, շուտով նախատեսվում է սկսել Երեւանից Ստեփանակերտ եւ հետադարձ չվերթներ: Դեռեւս հստակ տվյալներ չկան չվերթների սկզբի եւ ժամանակացույցի վերաբերյալ:

“A confirmation certificate is formally received. This bespeaks two things: The Airport’s compliance with international standards, and the right to commence receiving and dispatching of aircrafts,” Adbashyan said, and added that the certificate was received on September 28.
“We held a staff meeting, and its 35 members were awarded certificates of honor for their work in putting the Airport into operation,” NKR Civil Aviation Department Head said.
To note, the Stepanakert-Yerevan-Stepanakert flights are expected to start soon. But, still, there is no clear information on the starting date and schedule of these flights.