Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության «Ստեփանակերտ» օդանավակայանը պաշտոնապես հանձնվել է շահագործման: Այդ մասին NEWS.am-ի թղթակցին հայտնել է ԼՂՀ կառավարությանն առընթեր Քաղավիացիայի վարչության պետ Դմիտրի Ադբաշյանը:
«Պաշտոնապես  հավաստագիր է ստացվել: Այն երկու բանի մասին է  վկայում` միջազգային չափանիշներին օդանավակայանի համապատասխանության եւ օդանավերի ընդունում-ուղարկում սկսելու իրավունքի», - հայտնել է Դմիտրի Ադբաշյանը, հավելելով, որ հավաստագիրն ստացվել է սեպտեմբերի 28-ին: Այսպիսով, Ստեփանակերտի օդանավակայանը հանձնվել է շահագործման: «Մենք  աշխատակազմի ժողով ենք անցկացրել, եւ նրա 35 անդամների հանձնվել են պատվոգրեր օդանավակայանի գործարկման աշխատանքի համար», - նշել է Աթբաշյանը:
Ինչպես հաղորդվել էր ավելի վաղ, շուտով նախատեսվում է սկսել Երեւանից Ստեփանակերտ եւ հետադարձ չվերթներ: Դեռեւս հստակ տվյալներ չկան չվերթների սկզբի եւ ժամանակացույցի վերաբերյալ:

Аэропорт «Степанакерт» Нагорно-Карабахской Республики официально сдан в эксплуатацию. Об этом корреспонденту Новости Армении – NEWS.am сообщил начальник Управления гражданской авиации при правительстве НКР Дмитрий Атбашьян.
«Официально получен сертификат. Он свидетельствует о двух вещах – соответствии аэропорта международным стандартам, и его праве начать прием-отправку воздушных судов», - сообщил Дмитрий Атбашьян, добавив, что сертификат получен 28 сентября. Таким образом, степанакертский аэропорт сдан в эксплуатацию. «Мы провели собрание коллектива, и 35 его членам были вручены почетные грамоты за работу по запуску аэропорта», - отметил начальник ГУГА НКР.
Как сообщалось ранее, в скором времени планируется начать полеты из Еревана в Степанакерт и обратно. Пока нет конкретных данных о дне начала полетов и графике.