Երևանի և Բաքվի միջև միմյանց դեմ միջազգային դատական ​​հայցերը հետ կանչելու համաձայնություն չկա։Այս մասին մարտի 15-ին Ազգային ժողովում հայտարարեց Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական ​​հանձնաժողովի նիստում՝ կառավարության ծրագրի (2021-2026թթ.) կատարման ընթացքի և 2023 թ.-ի արդյունքների հաշվետվության քննարկման ժամանակ։
«Քննարկվում են տարբեր տարբերակներ։ Եվ, իհարկե, այն ըմբռնմամբ, որ նրանք պետք է դառնան ընդհանուր միջավայրի մաս։ Եթե ​​մի կողմը դա անում է, ապա մյուսը պետք է պատասխան տա: Հայցերը հետ կանչելու պայմանավորվածություն չկա»,- ասաց Միրզոյանը։
Պատասխանելով հարցին, թե ինչու է Հայաստանը վավերացրել Հռոմի ստատուտը, եթե միաժամանակ քննարկվում է հայցերը հետ կանչելու հնարավորությունը, նախարարը, մասնավորապես, նշել է. «Վավերացումը լրացուցիչ իրավական անվտանգության մեխանիզմ է ապահովում»:
Զոհված զինծառայողների ծնողներին մինչև 3 տարեկան երեխայի աջակցության ծրագրի շահառուների թիվը ավելացվել 50-ով
Կառավարությունն իր այսօրվա՝ հունիսի 14-ի նիստում որոշեց անհայտ բացակայող կամ…
ՀԱՊԿ-ը ԼՂ հակամարտության իրավիճակում ցույց տվեց այն թույլ կողմերը, որոնք բնորոշ էին այդ կառույցին. Տրենին
Նա հավելել է, որ Ռուսաստանը չի պարտադրում իր տեսակետը ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում...
Աննա Հակոբյանը հանդիպել է պատերազմի հետևանքով հաշմանդամության կարգ ստացած զինվորների հետ
Հունիսի 10-ին «Իմ Քայլը» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Աննա Հակոբյանը...
Եթե նա հրապարակային չհերքի այս սուտը, ես կդիմեմ պատկան մարմիններին․ Արմեն Փամբուխչյանը՝ Նաիրի Հոխիկյանին

There is no agreement between Armenia and Azerbaijan to withdraw the international lawsuits against each other. This was stated Friday by the Minister of Foreign Affairs, Ararat Mirzoyan, during the discussions of the report on the progress and results of the 2023 implementation of the 2021-2026 program of the Armenian government at the Standing Committee on Foreign Relations of the National Assembly.
"Various options are being discussed. And, of course, with the understanding that they should become part of the general environment. If one party does this, the other must respond. There is no agreement to withdraw the lawsuits," said Mirzoyan.
And in response to the question why Armenia ratified the Rome Statute if the possibility of withdrawing these lawsuits is being discussed at the same time, FM stated: "Ratification provides an additional legal security mechanism."