«Հայաստանի Հանրապետության ոչ նյութական մշակութային ժառանգություն» շտեմարանում նոր ենթաբաժին է ավելացել «Ուտեստների շտեմարան» վերնագրով, որը կազմվել է ՀՀ համայնքներում ուտեստների նախնական գույքագրման արդյունքում։
ԿԳՄՍՆ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ գործընթացին մասնակցել են ՀՀ 10 մարզերի 50 համայնքների 40 բնակավայրերի, 20 գյուղերի և 7 քաղաքների 160 շահառուներ: Գույքագրվել են հայկական և եզդիական ազգային ուտեստների շուրջ 250 տարրեր։ Գույքագրմանը մասնակցել են պետական և հասարակական կազմակերպություններ, ուտեստի ոլորտի մասնավոր ձեռնարկություններ և անհատներ։
Գույքագրման նպատակն էր հավաքագրել ներկայում ՀՀ համայնքներում կենսունակ ազգային ուտեստները՝ ոչ միայն ապահովվելու ժառանգության այդ ձևի  պահպանությունն ու փոխանցումը, այլև կենսունակությունը, տարածումը և հանրահռչակումը: Այն կնպաստի նաև գաստրո զբոսաշրջության և համայնքների տնտեսական առաջընթացին ու կայունությանը:
Գործընթացի արդյունավետությունն ապահովելու նպատակով «Ուտեստների շտեմարանը» շարունակաբար կհամալրվի նոր տարրերով  և ուտեստների մասին տեսանկարահանումներով՝ նպաստելով ազգային կերակրատեսակների մասին հասարակության իրազեկմանը, պահպանությանն ու կիրառմանը։

В базу данных «Нематериальное культурное наследие Республики Армения» добавлен новый подраздел под названием «База данных блюд», который был составлен в результате предварительной инвентаризации блюд в общинах РА.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Министерства образования, науки, культуры и спорта республики, в процессе приняли участие 160 бенефициаров из 40 населенных пунктов, 20 сел и 7 городов 50 общин 10 областей страны. Инвентаризировано около 250 элементов армянских и езидских национальных блюд. В инвентаризации приняли участие государственные и неправительственные организации, частные предприятия и лица, имеющие отношение к данному сектору.
Цель инвентаризации - собрать жизнеспособные на данный момент национальные блюда в общинах РА. «База данных блюд» будет пополняться новыми элементами и видеосъемками о блюдах.