«Հայաստանի Հանրապետության ոչ նյութական մշակութային ժառանգություն» շտեմարանում նոր ենթաբաժին է ավելացել «Ուտեստների շտեմարան» վերնագրով, որը կազմվել է ՀՀ համայնքներում ուտեստների նախնական գույքագրման արդյունքում։
ԿԳՄՍՆ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ գործընթացին մասնակցել են ՀՀ 10 մարզերի 50 համայնքների 40 բնակավայրերի, 20 գյուղերի և 7 քաղաքների 160 շահառուներ: Գույքագրվել են հայկական և եզդիական ազգային ուտեստների շուրջ 250 տարրեր։ Գույքագրմանը մասնակցել են պետական և հասարակական կազմակերպություններ, ուտեստի ոլորտի մասնավոր ձեռնարկություններ և անհատներ։
Գույքագրման նպատակն էր հավաքագրել ներկայում ՀՀ համայնքներում կենսունակ ազգային ուտեստները՝ ոչ միայն ապահովվելու ժառանգության այդ ձևի  պահպանությունն ու փոխանցումը, այլև կենսունակությունը, տարածումը և հանրահռչակումը: Այն կնպաստի նաև գաստրո զբոսաշրջության և համայնքների տնտեսական առաջընթացին ու կայունությանը:
Գործընթացի արդյունավետությունն ապահովելու նպատակով «Ուտեստների շտեմարանը» շարունակաբար կհամալրվի նոր տարրերով  և ուտեստների մասին տեսանկարահանումներով՝ նպաստելով ազգային կերակրատեսակների մասին հասարակության իրազեկմանը, պահպանությանն ու կիրառմանը։

A new sub-section called Database of Dishes has been added to the Intangible Cultural Heritage of the Republic of Armenia database; this new database was compiled as a result of a preliminary inventory of dishes in Armenia’s communities.
A total of 160 beneficiaries from 40 settlements, 20 villages, and 7 cities of 50 communities of 10 provinces of Armenia participated in this process, the Ministry of Education, Science, Culture and Sports informs Armenian News-NEWS.am.
About 250 elements of Armenian and Yezidi national dishes were inventoried in this new database.
Armenian state and non-governmental organizations, private enterprises, and individuals in the food sector participated in this inventory.
The purpose of this inventory was to collect currently viable national dishes in the communities of Armenia, not only to ensure the preservation and transmission of this form of heritage, but also the viability, dissemination, and popularization. Also, it will contribute to the economic progress and sustainability of gastro tourism and communities in Armenia.
In order to ensure the effectiveness of this process, the Database of Dishes will be continuously updated with new elements and videos about dishes, contributing to public awareness, preservation, and use of Armenia’s national dishes.