Արագած լեռան լանջին թաքնված է Հայաստանի ճարտարապետական ​​պատմության գանձերից մեկը՝ Ամբերդի ամրոցը, որի վսեմ ուրվապատկերը ոչնչի հետ չես շփոթի:
Արագածի հետ ծանոթությունը պետք է սկսել Ամբերդից: Արագածի հարավային գագաթի բարձրությունը 3879 մ է, հյուսիսային գագաթի բարձրությունը՝ 4090 մ: Ամրոցը գտնվում է ճանապարհի կեսին, ծովի մակարդակից 2300 մ բարձրության վրա, Երեւանից 600 մ բարձրության վրա:
Ասֆալտապատված ճանապարհն անցնում է գեղատեսիլ տեղանքով՝ ալպիական մարգագետիններ, նեղ մայրուղիներ, վրաններ, որոնք ամռանը տեղադրում են Արագածի լանջերին: Լեռների երեխաները ձեզ կառաջարկեն ծաղիկներ՝ Օստապ Բենդերի եւ Կիսա Վորոբյանինովի նման պահանջելով՝ «փող տուր, փող տուր»:
Ամբերդի՝ հեռվից տեսանելի սեւ պատերը՝ պարուրված հայկական եռագույնով, ռոմանտիկ տրամադրություն են ստեղծում: Մտքում պատկերվում են ձիավորներ, ամրոցում ապրող հիասքանչ կանայք երկարափեշ զգեստներով: Միգուցե, գիշերները ամրոցի միջանցնքերով ուրվականներ են թափառել…
Իրողությունը, ինչպես միշտ, շատ ավելի թափանցիկ է: Նորարարություններից մեկն այն է, որ այժմ հուշարձան այցը վճարովի է, ՀՀ քաղաքացիների համար՝ 700 դրամ, արտասահմանցիների համար՝ երկու անգամ ավելի թանկ: Ընդ որում, տեղեկատվական վահանակները շատ ավելի քիչ են, քան կցանկանայինք տեսնել:
Ամբերդի ամրոցը կառուցվել է 7-րդ դարում Կամսարական իշխանների կողմից համանուն գետի կիրճում: Հաջորդ 6 դարերի ընթացքում ամրոցը փոխել է իր տերերին՝ ենթարկվելով հարձակումների, փլուզվել է եւ կրկին կառուցվել: Վերջին տերերն են եղել Բագրատունի իշխանները: 1236 թվականին ամրոցը վերջնականապես փլուզվել է մոնղոլների կողմից եւ լքված մնացել 700 տարի՝ մինչեւ 1936 թվականի պեղումները:
Ապշեցուցիչ է ամպրոցի պատերի ամրությունը:
Ամրոցի տարածքում գտնվող եկեղեցին թվագրվում է 11-րդ դար: Ամրոցում եղել է կավե ջրատար խողովակ, որով ջուր է մատակարարվել 4-5 կմ հեռավորությունից: Պաշարման դեպքում նախատեսված են եղել գաղտնի մուտքեր, ջրի եւ սննդի պաշարներ: Հնագետները ենթադրում են, որ եռահարկ ամրոցը կարող է հպարտանալ իր ներքին շքեղ հարդարանքով:
Լիճ հասնելու համար պետք է տաք վերնահագուստ ունենալ, նույնիսկ հուլիսին այստեղ կարող է բավականին ցուրտ լինել: Ճանապարհը գնալով նեղանում է, մեքենաներն ընթանում են ճանապարհաեզրով:
Արագածի եւս մեկ տեսարժան վայր է հայտնի Բյուրականի աստղադիտարանը: Ցանկացողները կարող են աստղադիտարան էքսկուրսիայի գնալ, սակայն դա արդեն այլ պատմություն է:

На склоне четырехглавой горы Арагац прячется одно из сокровищ архитектурной истории Армении. Это крепость Амберд, величественный силуэт которой не спутать ни с чем.
Знакомство с Арагацем рекомендуется начать с Амберда, а не подниматься сразу к кратерному озеру. Вершины Арагаца от 3879 м. (южная) до 4090 (северная). Крепость располагается примерно на середине пути, на высоте 2300 м над уровнем моря, на 600 м выше Еревана.
Приемлемого качества асфальтированная дорога пролегает по живописной местности: альпийские луга, серпантин узкого шоссе, местами пейзаж оживляют шатры скотоводов, на лето обосновавшихся на склонах Арагаца. Дети гор предложат вам букетики бессмертников, требуя, по примеру Остапа Бендера и Кисы Воробьянинова «деньга давай, деньга давай».
Издали черные стены Амберда, увенчанные армянским триколором, настраивают на романтический лад. Так и представляются всадники в военном облачении, обитающие в замке прекрасные дамы в длинных ярких нарядах. Возможно, по ночам по коридорам замка бродили привидения…
Реальность, как обычно, намного прозаичнее. Из нововведений – теперь посещение памятника платное, с граждан РА 700 драмов, с иностранцев вдвое больше. При этом информационных стендов меньше, чем хотелось бы, и сведения они сообщают в очень ограниченном объеме.
Крепость Амберд была возведена в 7 веке князьями Камсаракан в ущелье одноименной реки. В течение последующих шести веков замок менял владельцев, подвергался нападениям, разрушался и вновь отстраивался. Последними владельцами замка были князья Багратуни. В 1236 году замок был окончательно разрушен монголами и оставался в заброшенном состоянии 700 лет, до раскопок 1936 г.
Амберд обнесен несколькими рядами стен из массивных базальтовых плит. Даже не специалист отличит старинную кладку от более современной. Поражает мощь и крепость стен – в одном месте участок стены «съехал» по склону, но не обвалился.
Расположенная на территории замка церковь датируется 11 веком. В замке имелся глиняный водопровод, вода поступала  с расстояния 4-5 км. На случай осады были предусмотрены тайные ходы в ущелье, резервуары для воды и пищи на первом этаже замка. Как предполагают археологи, трехэтажный замок мог похвастаться богатым внутренним убранством, был украшен изящной резьбой, светильниками, шелком, бронзовыми, золотыми и серебряными орнаментами.
Для подъема к озеру лучше запастись теплой верхней одеждой, даже в июле здесь может быть достаточно прохладно. Дорога сужается еще больше, встречным машинам приходится разъезжаться по обочине. На одном отрезке можно наблюдать природную аномалию – на визуально идущей на подъем дороге машины катятся вверх, а не вниз.
Еще одна достопримечательность Арагаца всемирно известная Бюраканская астрофизическая обсерватория имени Виктора Амбарцумяна. Желающие могут отправиться на экскурсию по обсерватории. Но это уже совсем другая история.