Հայաստանում սննդամթերքի անվտանգության մասին նոր օրինագիծ է նախապատրաստվում: Այդ մասին այսօր՝ նոյեմբերի 8-ին լրագրողներին հայտնել է Հայաստանի Սննդամթերքի անվտանգության պետական տեսչության պետ Աբրահամ Բախչագուլյանը: Twinning-ի շրջանակում մշակվող օրինագծում կենդանական ծագմամբ մթերք արտադրողները պետք է արտադրության հիգիենիկ պայմանների գնահատման ընդհանուր աուդիտ անցնեն: «Այս պահանջների ապահովումը արտադրանքը գնահատելու հնարավորություն կտա: Եվ եթե տեսչական ստուգումները արտադրության եւ հիգիենայի ստանդարտներին անհամապատասխանություն հայտնաբերեն, ռիսկային կհամարվի ապրանքի արդեն ոչ թե խմբաքանակը, այլ ամբողջ արտադրությունը», - նշել է Ա. Բախչագուլյանը:  Այս դեպքում եթե արտադրանքը լաբորատոր կրկնակի փորձաքննության չենթարկվի, կփակվի: Փորձաքննությունը կանցկացվի HACCP-ի միջազգային ստանդարտներով:
«HACCP-ի ստանդարտները վերաբերում են միայն սուբյեկտների ստուգմանը, դրա սերտիֆիկացիան պարտադիր չի լինի»,- հավելել է Ա. Բախչագուլյանը:
HACCP –ը (Hazard Analysis and Critical Control points) սննդային եւ դեղագործական արտադրության մենեջմենթի միջազգային համակարգ է:

В Армении готовится проект нового закона о безопасности пищепродуктов. Об этом заявил журналистам 8 ноября начальник Госинспекции по безопасности пищеродуктов Армении Абрам Бахчагулян. В законопроекте, который готовится в рамках Twinning, производители продуктов животного происхождения должны будут проходить общий аудит для оценки общих гигиенических условий производства. «Обеспечение этих требований даст возможность оценить производство. И если инспекционные проверки выявляют несоответствие стандартам производства и гигиены, рисковой считается уже не партия товара, а  все производство», – отметил А. Бахчагулян. В этом случае, если производство не пройдет повторной лабораторной экспертизы, оно будет закрыто. Экспертиза будет проводиться по международным стандартам HACCP.
«Стандарты HACCP касаются  только проверки субъектов – для них самих сертификация на HACCP обязательной не будет», – добавил А. Бахчагулян.
HACCP – (Hazard Analysis and Critical Control points) – международная система менеджмента пищевой и фармацевтической продукции.