Հաջորդ տարի կխստացվեն հարկերից խուսափողների նկատմամբ կիրառվող պատասխանատվության միջոցները: Այդ մասին, այսօր՝ նոյեմբերի 6-ին, ՀՀ Ազգային Ժողովում բյուջետային քննարկումների ընթացքում հայտարարեց ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետեկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արմեն Ալավերդյանը:
Նրա խոսքով՝ վարչական լծակները, իրազեկումը, բացատրական աշխատանքները բավարար չեն հարկերի վճարումից խուսափելը կանխելու համար: «Անցում ենք կատարում ավելի խիստ, զգայուն միջոցների, ընդհուպ մինչեւ քրեական պատասխանատվության ենթարկելը»,- ասաց Ա. Ալավերդյանը եւ հավելեց, որ հազարավոր տնտեսվարող սուբյեկտներ իրենց հարկային պարտավորությունները ժամանակին չեն կատարում:
Ըստ Ա. Ալավերդյանի՝ ստվերային տնտեսության հիմքը փաստաթղթաշրջանառության բացակայությունն է, ինչը համատարած բնույթ է կրում; Նա չբացառեց, որ ԱԺ-ին օրինագիծ կներկայացվի փաստաթղթաշրջանառության բացակայության դեպքում պատժամիջոցները խստացնելու համար:
Ա. Ալավերդյանը նաեւ ներկայացրեց հաշվարկներ, ըստ որի՝ 1000 խոշոր հարկատուներին բաժին է ընկնում վճարված հարկերի 74%-ը: Կառավարության պաշտոնյան բացառեց, որ հարկային վարչարարության բեռն ընկնելու է փոքր եւ միջին բիզնեսի վրա; «Դա ֆիզիկապես ու տեսականորեն էլ հնարավոր չէ, քանի որ փոքր բիզնեսը ավելացված արժեքի հարկ վճարող չէ»,- պարզաբանեց Ա. Ալավերդյանը:

Со следующего года будут ожесточены меры наказания в отношении злостных неплательщиков налогов. Об этом 6 ноября во время бюджетных обсуждений в Национальном Собрании заявил заместитель председателя Комитета госдоходов  при Правительстве Армении Армен Алавердян. По его словам, только административных рычагов, осведомленности и объяснительных работ здесь не достаточно: «Мы переходим к более строгим,  методам, вплоть до привлечения к уголовной ответственности».
Алавердян также отметил, что множество хозяйствующих субъектов не выплачивают свои налоги вовремя. По его мнению, основой теневой экономики является отсутствие документации, что несет массовый характер. Он не стал отрицать, что представит в парламент законопроект об ужесточении мер в случае отсутствия документации.
Алавердян также представил подсчеты, согласно которым 1000 крупных предпринимателей выпадает 74% оплаченных налогов. Он исключил то, что основная тяжесть налогового бремени пала на малый и средний бизнес: «Это невозможно и физически, и теоретически, потому что малый бизнес не в состоянии платить НДС».